Bardzo często na działkach nie ma prądu, co jest dla jednych zbawieniem, a dla drugich utrapieniem. Wiadomo bowiem, że narzędzia używane na działce w wersji elektrycznej są dostępne w szerszym wachlarzu niż ich odpowiedniki spalinowe i są znacznie tańsze w zakupie i eksploatacji.
Nie potrzebując znacznych mocy można za stosunkowo nieduże pieniądze samemu zbudować taką instalację. Poniżej przykładowa instalacja składająca się z:
- panel fotowoltaiczny 80 W – amorficzny
- regulator solarny – 30A
- przetwornica prądu stałego na prąd sieciowy
- akumulator min. 90VA
I tu uwaga.
W INSTALACJI WYSTĘPUJĄ NAPIĘCIA NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA I ŻYCIA!!! JEŚLI WYKONUJESZ TO SAM TO NA WŁASNE RYZYKO!!!
JEŚLI NIE MASZ UMIEJĘTNOŚCI POPROŚ, KOGOŚ KTO CI POMOŻE.
Panel solarny wybrałem amorficzny – panele tego rodzaju wytwarzają prąd nawet przy niewielkim nasłonecznieniu i zacienieniu. Są one mniej wydajne jak polikrystaliczne, ale w przeciwieństwie do nich wytwarzają prąd nawet przy zacienieniu panela. Ponieważ nie jesteśmy na działce codziennie od rana do nocy, więc jest nam obojętne czy akumulator doładuje się wcześniej, czy później o godzinę, dwie…
Regulator solarny – przy jego wyborze kierujemy się parametrami zakupionego panela, czyli jego maksymalne napięcie oraz prąd przez niego wytwarzany.
Przetwornica na prąd przemienny – są różne, różnych mocy, ale najważniejszy jest kształt wychodzącego prądu. Wyróżniamy dwa rodzaje:
– aproksymowana sinusoida – są to najtańsze przetwornice, mające bardzo dużą sprawność (marnują mniej energii). Mają one jednak wady: nie wszystkie urządzenia będą działać takie np. jak silniki indukcyjne – czyli wszelkie pompki do wody itp. itd., ale np. będzie działać wiertarka, szlifierka.
– czysta sinusoida – są dużo droższe, ale można praktycznie podłączyć wszystko.
Ważnym parametrem jest MOC, określająca maksymalną moc podłączanych urządzeń. Dla większości amatorskich urządzeń wystarczy ok. 500 VA, jeśli jednak macie wątpliwości to kupcie przetwornicę 1000 VA.
Akumulator o pojemności min. 90VA umożliwi pracę np. TV 42” LED (150 VA poboru prądu) przez 6 godzin.
Dodatkowo mamy instalację o niskim napięciu 12V do podłączenia urządzeń przeznaczonych do instalacji samochodowych, ładowarkę usb (w przetwornicy).
Kosztorys:
panel – 120 zł
regulator – 80 zł
przetwornica (aproksymowana sinusoida ) 600 VA – 120 zł sinusoida 3000 VA – 378 zł
akumulator – 290 zł
wkręty, kable, złącza – 60 zł
orientacyjny koszt: 670 pln przy aproksymowanej sinusoidzie oraz 928 przy czystym sinusie.
Ceny z platformy allegro.pl na dzień 25.05.2020 r. obejmują instalację wykonaną samodzielnie.